Genel
Giriş Tarihi : 05-05-2024 13:04

TBMM'de Fahiş Fiyatlarla Mücadele Öne Çıkıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu hafta, AK Parti tarafından Meclise sunulan fahiş fiyatlarla mücadeleyi hedefleyen kanun teklifi ve uluslararası anlaşmaların görüşmeleri öne çıkıyor.

TBMM'de Fahiş Fiyatlarla Mücadele Öne Çıkıyor

Meclis'te yoğun mesai devam ediyor. Bu hafta, AK Parti'nin fahiş fiyatlarla mücadele için hazırladığı 23 maddelik kanun teklifi gündemde. Düzenleme ile piyasa dengesini bozan işletmelere ağır cezalar verilecek. Fahiş fiyat uygulayanlara yönelik ceza 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçuluk yapanlara uygulanan ceza da 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılacak. Ayrıca, stokçuluk yaptığı için bir yılda 3 kez ceza alan işletmeye de 6 güne kadar kepenk kapatma cezası verilebilecek.

Meclis'in diğer gündem maddeleri arasında, uluslararası sözleşmelere yönelik görüşmeler bulunuyor. Katar ve Özbekistan ile imzalanan anlaşmaların da aralarında bulunduğu çok sayıdaki anlaşma, Genel Kurul'da ele alınacak.

Ayrıca, Meclis Başkanlığına sunulması planlanan bir diğer teklif, Milli Savunma Bakanlığının teşkilat yapısındaki değişiklikleri içeriyor. Dışişleri Vakfı'nın kurulabilmesini sağlayacak kanun teklifi ile kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren teklifin de bu hafta meclise sunulması bekleniyor.

Genel başkanların da bu hafta Meclis kürsüsünden milletvekillerine hitap edeceği belirtildi. Salı ve Çarşamba günü partilerin grup toplantıları gerçekleşecek.

AdminAdmin