Genel
Giriş Tarihi : 12-05-2024 17:33

Urfa'daki Girişimcilere 2 Milyon Destek!

Ayrıca, deprem felaketinden etkilenen KOBİ'lere yönelik desteklerin devam ettiğini ve bugüne kadar 52 binden fazla işletmeye 16,8 milyar lira kaynak aktardıklarını belirtti.

Urfa'daki Girişimcilere 2 Milyon Destek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, KOBİ Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, KOBİ'lerin Türkiye'nin büyüme ve kalkınmasında önemli bir role sahip olduğunu vurguladı. Yeni kurguladıkları Girişimcilik Destek Programı ile ülkemizin stratejik hedefleriyle uyumlu sektörlerde katma değer ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeline sahip girişimlere 2 milyon liraya varan finansman imkanı sunacaklarını belirtti. Programın, Anadolu'nun dört bir yanında saklı cevherleri ortaya çıkaracağını ve genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını girişimciler için destek üst limitini artırımlı uygulayacaklarını ifade etti.

Bakan Kacır, deprem felaketinden etkilenen KOBİ'lerin yaralarını sarmak için Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ortaklığındaki Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesi kapsamında bugüne kadar 52 binden fazla işletmeye 16,8 milyar lira kaynak aktardıklarını belirtti.

Program kapsamında Şanlıurfa dahil 81 ilde Türkiye'nin stratejik hedefleriyle uyumlu sektörlerde katma değer ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeline sahip girişimcilerin 2 milyon liraya varan finansman imkanı sağlanacak.

Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak araştırma ve inovasyon ekosistemi, planlı sanayi alanları, girişimcilik kültürü ve nitelikli insan kaynağıyla güçlü ve müreffeh Türkiye'yi inşa ettiklerini belirterek, ülkenin ihracatının 2023 yılında deprem felaketine rağmen 255,8 milyar dolara yükselerek Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını, ekonominin 14 çeyrektir kesintisiz büyüdüğünü ve istihdamın 32,4 milyon kişi ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek düzeyine ulaştığını söyledi.

Kacır, KOBİ'lerin rekabetçiliklerini ve inovasyon yetkinliklerini geliştirmeyi, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması için olmazsa olmaz unsuru olarak gördüklerini belirterek, KOSGEB'in kurulduğu 1990'dan 2002'ye kadar sadece 4 bin işletmeye 1,2 milyar lira destek verdiğini, 2002'den bugüne kadar ise 1,3 milyon KOBİ'ye 180 milyar lira destek sağlandığını sözlerine ekledi.

AdminAdmin