Genel
Giriş Tarihi : 20-05-2024 15:59

Urfa'da Şok İddia! Generalin Makam Aracıyla İnsan Kaçakçılığı

Şanlıurfa’da yapılan bir operasyon, Suriye'de görev yapan bir generalin makam aracının insan kaçakçılığı için kullanıldığını ortaya çıkardı. Emir astsubayı ve uzman çavuş gözaltına alınırken, general emekliliğe sevk edildi.

Urfa'da Şok İddia! Generalin Makam Aracıyla İnsan Kaçakçılığı

Şanlıurfa'da yapılan bir operasyonun insan kaçakçılığı skandalını ortaya çıkardığı ileri sürüldü. Emir astsubayı ile uzman çavuşun, Suriye'de görev yapan generalin makam aracıyla sınırdan insan kaçakçılığı yaptığı iddia edildi. Emir subayıyla koruma olarak görev yapan uzman çavuş gözaltına alınırken, general ise emekliliğe sevk edildi. İşte o skandal iddialar…


OPERASYONUN DETAYLARI VE SKANDALIN ORTAYA ÇIKIŞI


Şanlıurfa'da gerçekleştirilen bir operasyon, insan kaçakçılığında kullanılan yöntemlerin ne kadar şaşırtıcı boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi. İddiaya göre, Suriye'de görev yapan bir generalin makam aracı, emir astsubayı ve uzman çavuş tarafından insan kaçakçılığı için kullanıldı. Generalin makam aracının sınırda kontrol edilmediği, bu nedenle kaçakçılığın kolayca gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Olayın ardından emir astsubayı ve koruma olarak görev yapan uzman çavuş gözaltına alındı, general ise emekliye sevk edildi.


Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Terkoğlu’nun İddiaları


Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, "Yok artık daha neler göreceğiz" başlıklı yazısında Şanlıurfa’da yaşanan bu olayı detaylı bir şekilde anlattı. Terkoğlu, yazısında şunları belirtti: "Sınırdan insan kaçakçılığı nasıl bu kadar kolay gerçekleşiyor diye sorarken, Suriye’den Türkiye’ye yönelik insan kaçakçılığı konusunda büyük bir şüphe ortaya çıktı. Kaçakçılık, Suriye’de görevli bir tuğgeneralin makam aracıyla yapılıyormuş. Normalde durdurulmayan ve aranmayan bu araç, savcılık izniyle yapılan operasyon sonucu durdurulmuş ve kaçakçılık yapan askerler yakalanmış."


Binlerce Dolar Kazandılar

 

Gazeteci Terkoğlu, emir astsubayı ve generalin koruması olan uzman çavuşun gözaltına alındığını ifade ederek şunları aktardı: "Suriye’de görevli Tuğgeneral B.Ç’nin emir astsubayı ve koruması uzman çavuşun bu nedenle gözaltına alındığını öğrendim. Bu askerler, tuğgeneralin makam aracıyla Suriye’den Türkiye’ye insan taşımışlar ve bu işten her seferinde binlerce dolar kazanmışlar. Generalin aracından kimse şüphelenmediği için bu faaliyet rahatça gerçekleştirilmiş."


Savunma Bakanlığı ve Soruşturma Süreci

 

Milli Savunma Bakan Yardımcısı’na ulaşmak isteyen Terkoğlu, resmi bir açıklama alamadığını ancak diğer bakanlık kaynaklarının olaya hızlıca müdahale ettiklerini belirtti. "Tuğgeneral B.Ç’nin bu olayda ihmali bulunduğu için soruşturma geçirdiği ve emekliye sevk edildiği söylendi. Emir astsubayı ve koruma çavuşu hakkında savcılık soruşturması devam ediyor ve TSK ile ilişikleri kesildi" dedi.

 

Savcılık kaynaklarının, askerlerin evlerine baskın düzenlendiğini ve mali inceleme raporlarının hazırlandığını ifade eden Terkoğlu, bu tür işbirlikçilerin daha önce de ortaya çıkarıldığını belirtti. Ayrıca, Urfa’da görevli 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral M.B’nin de soruşturmanın selameti için Hakkâri Yüksekova’da 3. Piyade Tümeni’ne komutan yardımcısı olarak atandığını söyledi.

AdminAdmin