Kültür
Giriş Tarihi : 14-05-2024 16:05

Urfa'da Köyler Arası Mahalli Halk Oyunları Yarışması

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Haliliye Belediyesi ve Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından düzenlenecek olan Köyler Arası Mahalli Halk Oyunları Yarışması, 16 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilecek.

Urfa'da Köyler Arası Mahalli Halk Oyunları Yarışması

16 Mayıs 2024 Perşembe günü Şanlıurfa Valiliği önünde başlayacak olan etkinlik, saat 11.00'de Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kapalı Spor Salonu'nda yapılacak yarışma ile devam edecek. Yarışma saat 12.30'da başlayacak.

Yarışma sadece bir etkinlik olarak değil aynı zamanda araştırma ve derleme çalışması niteliği de taşıyor. Bu yarışma ile kaynağından sahne ortamlarına taşınırken öz, biçim ve estetik bakımından bozulan halk oyunlarının, asıl haliyle gelecek kuşaklara kalıcı ve sağlıklı bir şekilde aktarılması hedefleniyor. Ayrıca, bu çalışma ile Şanlıurfa halk oyunlarındaki bozulmaların önlenmesi, otantik yapısıyla veya özünü bozmadan uygulanan mahalli nitelikli halk oyunları toplulukları ile kaynak kişilerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Yarışmada elde edilecek video kayıtlarıyla da Şanlıurfa'nın kültürel tanıtımına katkı sunulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kurum-kuruluş ve kişilere görüntü arşivi kaynağı sağlanacak.
 

AdminAdmin