Genel
Giriş Tarihi : 29-06-2024 12:34

Urfa'da 254 Bin Dekar Tarım Arazisi Suya Kavuşuyor

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, Viranşehir’de yürütülen sulama altyapı çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek, 254 bin 130 dekar tarım arazisinin suya kavuşacağını söyledi.

Urfa'da 254 Bin Dekar Tarım Arazisi Suya Kavuşuyor

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen sulama altyapı çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti. Yazmacı, “Tamamlanan çalışmalarla güzel ilçemizde 254 bin 130 dekar tarım arazisi suya kavuşuyor” dedi.

Şanlıurfa Milletvekilleri Cevahir Asuman Yazmacı, Mehmet Faruk Pınarbaşı ve İbrahim Eyyüpoğlu, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta’yı ziyaret etti. Ziyaretin detaylarını sosyal medya hesabından paylaşan Yazmacı, Viranşehir Pompaj Sulaması 1. Kademe ile 139 bin 250 dekar, 2. Kademede 79 bin 800 dekar, Mardin Ceylanpınar Ovaları Cazibe Sulaması 2. Kısım Şebekesi ile de 35 bin 80 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıkladı. Yazmacı, “Tarımsal faaliyetler ülkemizin geleceği. Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda tarımsal faaliyetleri önemsiyor, çiftçilerimizi her daim olduğu gibi destekliyoruz” dedi.

 

Kartlı sistem sayaçlarıyla tasarruf


Çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler de aktaran Yazmacı, bazı bölgelerde sulama birlikleri aracılığıyla temin edilecek kartlarla sayaçların kullanılacağını belirtti. 13 köyde hayata geçen yeni uygulama ile çiftçiler hem modern sulama sistemine kavuşacak hem de suyu verimli kullanabilecek. Ayaklı, Büyük Mutlu, Büyük Bardakçı, Gürpınar, Matla, Yağızlar, Yazgüneşi, Yıldız, Kenberli, Gömülü, Sözeri, Yeşilalıç ve Kınalıtepe köylerindeki su alma yapıları sayaçlı olarak projelendirildi. Yazmacı, çiftçilerin sistemi kullanabilmeleri için kartlarını temin etmelerini önerdi.

 

Bakan Yumaklı’ya teşekkür


Yazmacı, Viranşehir Pompaj Sulaması 2. Kademe’de 2 adet pompa istasyonu ve şebeke inşaatının tamamlandığını ve Yukarıbağ, Elgün, Gözlek, Germen, Yaban, Karakuzu, Taşyaka, Toklu, Tekneli, Bozca ve Eser köylerinin bu sulamadan yararlanacağını belirtti. Ayrıca, Mardin Ceylanpınar Ovaları Cazibe Sulaması 2. Kısım Şebekesi ile Ayaklı, Karatepe, Kınalıtepe, Çalıcık, Dedeköy’deki tarım arazilerinin de suya kavuşacağını ifade etti. Yazmacı, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta’ya teşekkür etti.
 

AdminAdmin