Asayiş
Giriş Tarihi : 20-05-2024 10:17

Urfa Dahil 14 İlde Göçmen Kaçakçılarına Operasyon 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Şanlıurfa dahil 14 ilde gerçekleştirilen "KALKAN-22" operasyonlarında çok sayıda göçmen kaçakçılığı organizatörünün gözaltına alındığını ve yüzlerce düzensiz göçmenin yakalandığını açıkladı.

Urfa Dahil 14 İlde Göçmen Kaçakçılarına Operasyon 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Göç İdaresi Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen "KALKAN-22" operasyonlarının detaylarını paylaştı. Şanlıurfa dahil 14 ilde yapılan operasyonlar kapsamında çok sayıda göçmen kaçakçılığı organizatörü gözaltına alındı ve yüzlerce düzensiz göçmen yakalandı.

Emniyet ekipleri, Kocaeli merkezli olmak üzere Kayseri, Manisa, Mersin, Eskişehir, Isparta, İstanbul ve Uşak'ta göçmen kaçakçılığı organizatörlerine ve düzensiz göçmenlere yönelik operasyonlar düzenledi. Bu operasyonlarda 25 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalanırken, tamamı tutuklandı. Ayrıca, 86 düzensiz göçmen yakalandı.

Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, 7 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı ve bunlardan 4'ü tutuklandı. Operasyonlarda 106 düzensiz göçmen yakalandı.

Ankara merkezli olarak Bursa, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa'da düzenlenen operasyonlarda ise 8 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı ve tamamı tutuklandı.

14 ilde yapılan operasyonlar sonucunda toplam 40 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı ve bunlardan 37'si tutuklandı. Diğer 3 organizatörün işlemleri devam ediyor. Ayrıca, suçta kullanıldığı tespit edilen 14 araç ve çok miktarda dövize el konuldu.

Operasyonlarda yakalanan düzensiz göçmenler İl Göç İdaresi Müdürlüklerine teslim edildi ve sınır dışı işlemleri başlatıldı.

AdminAdmin