Genel
Giriş Tarihi : 20-06-2024 15:06

Urfa, Bayramda 11 Binden Fazla Turisti Ağırladı

Şanlıurfa, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin ilk 3 gününde yerli ve yabancı 11 binden fazla turisti ağırlayarak turizmde adeta patlama yaşadı.

Urfa, Bayramda 11 Binden Fazla Turisti Ağırladı

Şanlıurfa, tarihi ve turistik zenginlikleriyle bir kez daha kendini kanıtladı. Kavurucu sıcaklara rağmen 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin ilk 3 gününde, şehir yerli ve yabancı 11 binden fazla turisti ağırladı. Göbeklitepe, Şanlıurfa Müzesi, Balıklıgöl ve Sabır Makamı en çok ziyaret edilen lokasyonlar oldu ve yoğun turist ziyareti esnafa çifte bayram yaşattı.

 

Tarihe Işık Tutan Göbeklitepe


Göbeklitepe, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almasıyla evrensel bir değere sahip. 15-18 Haziran tarihlerinde Göbeklitepe’yi gezen turist sayısı 11 bin 283 olarak kayıtlara geçti. Yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar ve dünyanın en eski tapınak kalıntıları büyük ilgi gördü.

 

Şanlıurfa Müzesi’nin Yoğun Ziyaretçi Akını


Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyan ve yaklaşık 10 bin eserin yer aldığı Şanlıurfa Müzesi, 15-18 Haziran tarihleri arasında 3 bin 580 ziyaretçi ağırladı. Ziyaretçiler, müzede insan boyutunda yapılmış dünyanın en eski heykelini, Göbeklitepe D tapınağının imitasyonunu, Nevali Çoli Tapınağının orijinalini ve çok sayıda dönem canlandırmasını görme imkanı buldu.

 

Balıklıgöl’de Yoğunluk


Doğal akvaryum Balıklıgöl, bayram tatilinde turist akınına uğradı. Balıklıgöl’ü ziyaret eden turistler, bölgede bulunan esnaftan alışveriş yapmayı ihmal etmedi.

 

Esnafın Yüzü Güldü


Turistlerin yoğun ilgisi esnafın da yüzünü güldürdü. Sıcak havaya aldırış etmeden Balıklıgöl’e akın eden turistler, bölgedeki esnaftan alışveriş yaptı. Gündüz kapalı çarşıda alışveriş yapan turistler, akşam sıra gecesi eğlencelerine katılarak bayram sevincini doyasıya yaşadı. Bu ziyaretler esnafa çifte bayram yaşatmış oldu.

 

Yöresel Lezzetler ve Eşsiz Müzik Kültürü


Şanlıurfa, dünyaya nam salan yöresel lezzetleri ve eşsiz müzik kültürüyle de dikkat çekti. Turistler, bu lezzetleri tadıp müzik kültürünü deneyimleyerek bayram tatilini dolu dolu geçirdi.

 

Sabır Makamı’nda Yoğun Ziyaret


Eyyüp Peygamber Sabır Makamı, özellikle hastalara sabır tesellisi olması nedeniyle bayramda yoğun ilgi gördü.

 

Türkiye’de Turizm Hareketliliği


Türkiye’de turizm hareketliliğinin en çok yaşandığı bayram tatilinden Şanlıurfa da nasibini aldı. Yerli ve yabancı on binlerce turist, sıcak havaya rağmen kente akın etti.

 

Şanlıurfa’nın Eşsiz Doğası


Şanlıurfa, eşsiz doğası ve tarihi mekanlarıyla ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. Turistler, şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmenin keyfini çıkardı.

 

Bayramda Şanlıurfa Turları


Kurban Bayramı tatilinde birçok turist, tur firmaları aracılığıyla Şanlıurfa’yı tercih etti. Turlar, turistlerin şehirdeki tarihi ve turistik yerleri daha kolay keşfetmelerini sağladı.

 

Şanlıurfa’da Bayram Sevinci


Şanlıurfa, bayram tatilinde turist akınına uğrayarak bayram sevincini doyasıya yaşadı. Hem turistler hem de esnaf için bayram dolu dolu geçti.

AdminAdmin