Genel
Giriş Tarihi : 24-05-2024 22:20

TYP İşçilerinin Çalışma Süreleri Uzatılacak mı? 

MHP, TYP işçilerinin çalışma sürelerinin uzatılması için harekete geçti. MHP Milletvekili Mustafa Demir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a çağrıda bulundu.

TYP İşçilerinin Çalışma Süreleri Uzatılacak mı? 

Toplum Yararına Programlar (TYP) işçilerine kadro için yeni bir açıklama geldi. Gelen açıklamada MHP, deprem bölgesinde TYP işçilerinin çalışma sürelerinin uzatılmasını teklif etti. Peki TYP kadro gelecek mi? Deprem bölgesinde TYP işçilerinin çalışma süresi uzatılacak mı?

 

VELİ AĞBABA GÜNDEME GETİRDİ

 

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TYP işçileri için şu ifadeleri kullandı:

 

"Malatya’da TYP kapsamında çalışan 2.500 kişinin dokuz aylık süresi bugün sona eriyor. Valilik tarafından konteyner kentlerde, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünde, AFAD’da, kamu kurumlarında çalıştırılan 2.500 TYP personeli işsiz kalıyor. Kaymakamlıklar tarafından görevlendirilen TYP personellerinin ise haziran sonunda işlerine son verilecek. Malatya'nın da aralarında bulunduğu deprem bölgesinde konteynerlerde güvenlik ve temizlik personelleri, AFAD’da büro personelleri ve kamu kurumlarında çeşitli işlerde çalışan personeller deprem bölgesi gibi iş bulmalarının çok zor olduğu yerlerde işsiz kalacak. Hem binlerce kişinin asgari ücretle geçimleri sona erecek hem de işin yürütümü çok ciddi şekilde aksayacak. Konteynerlerin temizliği, güvenliği kimler tarafından sağlanacak? Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği AFAD'da Çevre Şehircilik Müdürlüğünde kim iş yapacak? Geçtiğimiz hafta da dile getirdik, ancak bir adım atılmadı, bir kez daha söylüyoruz: Özellikle deprem bölgesinde çalışan TYP personelleri için adım atılmalı."

 

DEVA Partisi'nin Görüşleri

 

DEVA Partisi Milletvekili İrfan Karatutkulu yaptığı açıklamada TYP işçileri ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

 

“ ‘Asrın depremi’ dendi, ‘bin yılın depremi’ dendi; bu bölgedeki depremde Kahramanmaraş’ta 12.700 kişi öldü, 10 bin kişi TYP’yle işe alındı. Bugün depremin üzerinden 13 ay geçti; depremin sosyal, ekonomik, politik ve psikolojik etkisi bitti, TYP’lilerden 2 bin kişi çıkarıldı, 8.000 kişi de bir ay içinde işinden alınacak."

 

MHP AÇIKLADI: UZATALIM

 

MHP Milletvekili Mustafa Demir yaptığı açıklamada TYP kapsamında işe başlayan personellerin iş sürelerinin uzatılması gerektiğini söyleyerek, "6 Şubat depreminden etkilenen 11 il arasında bulunan Kilis’te istihdamı korumak amacıyla TYP kapsamında işe başlayan kardeşlerimizin bugün itibarıyla istihdam programı sona ermektedir. Kardeşlerimizin mübarek Kurban Bayramı öncesi mağdur edilmemesi adına iş sürelerinin uzatılmasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Işıkhan’ın değerlendirmesini talep ediyor, Gazi Meclisimizi saygıyla selamlıyorum" ifadelerini kullandı.
 

AdminAdmin