Genel
Giriş Tarihi : 02-05-2024 21:58

Türkiye Ve İsrail Arasında Yeni İhracatı Dönemi Başlıyor!

İki Türk yetkilinin açıklamalarına göre, Türkiye İsrail'e ihracatı ve İsrail'den tüm ithalatı durdurdu. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail ile anlaşmaları bozduğunu belirterek, İsrail'in ticari alternatifler yaratmak için çalışacağını söyledi.

Türkiye Ve İsrail Arasında Yeni İhracatı Dönemi Başlıyor!

İki Türk yetkilinin açıklamalarına göre, Türkiye İsrail'e ihracatı ve İsrail'den tüm ithalatı durdurdu. Bloomberg'e konuşan yetkililer, Türkiye İsrail'e ihracatı ve İsrail'den tüm ithalatı durdurduğunu belirtti. Haberin ardından, İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, bir açıklama yaptı. Katz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail ile anlaşmaları bozduğunu söyleyerek, İsrail'in yerel üretime ve diğer ülkelerden ithalata odaklanarak ticari alternatifler yaratmak için çalışacağını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu'na göre, iki ülke arasındaki ticaret 2023'te 6,8 milyar dolar değerindeydi ve bunun yüzde 76'sı Türkiye'nin ihracatıydı. Türkiye geçen ay Gazze'deki işgal nedeniyle İsrail'e inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunun ihracatını kısıtlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak 24 Nisan'da Ankara'da ağırladığı Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile ikili basın toplantısında gelen bir soru üzerine “İsrail ile yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz, o iş bitti” açıklaması yapmıştı.

TÜİK'in her ay sonunda açıkladığı dış ticaret verilerine göre, mart ayında Türkiye'nin İsrail'e ihracatı 437 milyon dolar olurken, İsrail'den ithalatı ise 167,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2024 yılının ilk çeyreğinde İsrail, Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler listesinde 12'nci sırada yer aldı. İthalat sıralamasında ise İsrail ilk çeyrekte 32'nci sırada yer aldı.

Nisan ayında ticaretin değişip değişmediği, mayıs sonunda açıklanacak verilerle netlik kazanacak.

AdminAdmin