Genel
Giriş Tarihi : 24-06-2024 13:06   Güncelleme : 24-06-2024 15:18

Son Dakika Urfa'da Orman Girişleri Yasaklandı

Şanlıurfa Valiliği, yüksek sıcaklıklar ve arazi yangınları nedeniyle ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Son Dakika Urfa'da Orman Girişleri Yasaklandı

Şanlıurfa Valiliği, hava sıcaklıklarının artması ve son günlerde meydana gelen arazi yangınları nedeniyle ormanlık alanlarda oluşan tehlikeleri göz önünde bulundurarak, sınırlı miktarda bulunan orman varlıklarının korunması amacıyla bir dizi tedbir alındığını duyurdu.

 

Ormanlık Alanlara Girişler Yasaklandı


Valilik, Şanlıurfa ili sınırları içinde bulunan bütün ormanlık alanlara girişlerin 24 Haziran 2024 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar yasaklandığını açıkladı. Bu yasak, orman yangınlarının önlenmesi ve orman varlıklarının korunması amacıyla alındı.

 

Ateş ve Mangal Yasaklandı


Valilik ayrıca, bütün ormanlık alanlara mangal, semaver gibi yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemelerin sokulmasının ve kullanılmasının yasaklandığını belirtti. Her türlü ateş yakmak da bu yasak kapsamında bulunuyor.

 

Piknik Yapmak Yasaklandı


Orman alanlarının kenarında mola vermek ve piknik yapmak da yasaklanmış durumda. Ancak, Şanlıurfa ili sınırları içinde yer alan Gölpınar Tabiat Parkı, Şanlıurfa Millet Ormanı, Akabe Orman Parkı ve Karacurun Orman Parkı gibi belirli alanlarda sadece ateşsiz piknik yapılmasına izin verilecek.

 

Denetimler Kesintisiz Sürecek


Alınan yasaklama kararlarına uyulması konusunda jandarma, emniyet ve orman muhafaza birimleri tarafından kesintisiz olarak denetim yapılacak. Kararlara uymayanlar hakkında Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu hükümlerine göre adli ve idari işlem gerçekleştirilecek.
 

AdminAdmin