Asayiş
Giriş Tarihi : 06-05-2024 13:44

Sokak Köpekleri Sayısı Korkutucu Boyutlara Ulaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde sokak köpeklerinin sayısı endişe verici boyutlara ulaştı.

Sokak Köpekleri Sayısı Korkutucu Boyutlara Ulaştı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde sokak köpekleriyle ilgili resmi verileri açıkladı. Ülke genelinde bulunan 326 hayvan bakımevi ve 33 hayvan hastanesi ile ilgili rakamlar da paylaşıldı.

Son beş yılda, Türkiye genelinde 1 milyon 310 bin 108 köpek kısırlaştırıldı, 2 milyon 704 bin 768'i aşılanıp rehabilite edildi ve 274 bin 940'ı sahiplendirildi. Ancak, sokaklardaki köpeklerin sayısında belirgin bir azalma gözlemlenmedi. Ülkedeki üç büyükşehirde toplamda 668 bin 900 başıboş sokak köpeği bulunuyor.

İzmir'de sokaklarda 450 bin köpek olduğu belirtilirken, İstanbul'da bu rakam 128 bin 900 ve Ankara'da ise 90 bin olarak açıklandı. Şanlıurfa'da ise son dönemlerde popülasyonları artan sokak köpekleri için henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, belediyelere hayvan bakımevlerinin kurulması ve işletilmesi konularında iş birliği yapılması talimatı verdi. Ayrıca, Dilekçe Komisyonu, vatandaşların taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik yapılması gerektiğini bildirdi.

Sokak köpeklerinin artan sayısıyla ilgili endişeler devam ederken, vatandaşların taleplerinin karşılanması ve hayvanların korunması için yeni adımlar atılması bekleniyor.

AdminAdmin