Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-05-2024 13:34

Şimşek'ten Tasarruf Verimlilik Paketi Açıklaması

Bakan Şimşek, İstanbul'da Türkiye'nin ATM Merkezi-TAM projesinin lansmanında konuşarak, tasarrufun önemine vurgu yaptı ve doğru alanlara yatırım yapılmasını ve dış borçlanmanın azaltılmasını hedeflediklerini belirtti.

Şimşek'ten Tasarruf Verimlilik Paketi Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da düzenlenen Türkiye'nin ATM Merkezi-TAM projesinin lansmanında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, pazartesi günü tasarruf verimlilik paketini açıklayacaklarını duyurdu. Tasarrufun, yatırımların artırılması ve doğru alanlara kaynakların yönlendirilmesi için önemli olduğunu vurgulayan Şimşek, "Tasarruf yaptığınız ölçüde yatırım yapabiliyorsunuz ya da dışarıdan borçlanıyorsunuz. Biz isteriz ki tasarrufları yatırımları artıralım, doğru alanlara bunları kanalize edelim" dedi.

Bakan Şimşek'in açıklamaları şöyle devam etti:

İç talep halen güçlü seyrediyor. Program, dezenflasyona geçiş dönemini öngörüyor. İç talebin bir miktar yumuşayacağı, net ihracatın katkısının politikalar ve ana ticaret ortaklarımızdaki toparlanmayla birlikte iyileşeceği öngörülüyor. Ana pazarlarımız AB, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri. Amacımız enflasyonu tek haneye indirmek.

Cari açık geçen sene Mayıs ayı itibarıyla yıllık 60 milyar doların üzerindeydi. Bu rakamı 32 milyar doların altına düşürdük. Cari açığı milli gelirin yüzde 2,5 altına çekmeyi hedefliyoruz. Bunun için yeşil, dijital dönüşüm ve yeni sanayi politikaları uygulamaya koyuyoruz.

 Türkiye'nin risk primi bugün 300 baz puanın altında. Dışarıdan kaynak bulduğumuzda benzer vadeli ABD hazine kağıtlarının maliyeti üzerine genelde bunu eklerler. Finansman maliyetimiz azalıyor.

Pazartesi günü tasarruf verimlilik paketini açıklayacağız. Bu program devam etsin, biz notu artıracağız demek.

 Yapısal dönüşüm zaman alıyor, sürekli iyileştirme gerekiyor. Öğleden sonra yatırım programının iyileştirmeye yönelik toplantıya gideceğiz.

AdminAdmin