Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-04-2024 14:08

Şanlıurfa'da İhracat Düşüyor

Şanlıurfa'da, TÜİK verilerine göre Mart ayında ihracat önemli ölçüde düşerken, ithalat artış gösterdi. Bu durum, tarım arazileriyle bilinen ilde dış ticaret dengelerinde dikkat çekici bir değişikliğe işaret ediyor.

Şanlıurfa'da İhracat Düşüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mart 2024 dış ticaret verileri, Şanlıurfa'daki ekonomik dinamiklerde önemli değişiklikler olduğunu ortaya koydu. Şanlıurfa'da ihracat yüzde 19 oranında azalırken, ithalat ise yüzde 17,7 artış gösterdi.

Şanlıurfa, verimli tarım arazileri ile bilinirken, son verilere göre ihracatın düşüşü ve ithalatın artışı ekonomik yapıda yeni soru işaretleri yaratıyor. Bu durum, yerel üretim ve tüketim dengelerini etkileyebilir.

Türkiye genelinde ise Mart ayında ihracat bir önceki yıla göre yüzde 4,1 azalarak 22 milyar 571 milyon dolar, ithalat ise yüzde 6,3 azalarak 29 milyar 912 milyon dolar oldu. Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret verileri de dikkate alındığında, ihracat ve ithalat oranlarındaki azalış devam ediyor.


 

AdminAdmin