Genel
Giriş Tarihi : 27-05-2024 14:47

Şanlıurfa’da Et Yiyen Zehirli Örümcek Görüldü

Şanlıurfa’da havaların ısınmasıyla ortaya çıkan ve zehriyle bir insanı öldürebilen et yiyen Sarıkız Örümceği görüldü. Suruç ilçesine bağlı Paymalı köyünde görülen örümcek, bölgede tedirginliğe neden oldu.

Şanlıurfa’da Et Yiyen Zehirli Örümcek Görüldü

Şanlıurfa’da et yiyen 'Sarıkız Örümceği' (camel spider) görüldü. Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sarıkız örümceği, zehriyle bir insanı öldürebiliyor.

İnsanlar arasında “dever örümceği”, “sarı kız” veya “sarı Ömer” olarak bilinen ve zehirli bir hayvan türü olarak tanınan bu örümcek, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Paymalı köyünde bir evde görüldü. Özellikle akrep, kertenkele, fare ve kendinden büyük memelilerle bile beslenebilen, güçlü çeneleri sayesinde et parçalarını kolayca koparıp yiyebilen sarıkız örümcekleri, köyde endişe yarattı.

Sarıkız örümceği Türkiye'de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, dünyada ise yoğun olarak Afrika ve Namibya'da bulunur.

Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız örümceği türlerinin hemen hemen hepsi etle beslenmektedir. Zehirli olan ve havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sarıkız örümceği, 13 santimetreye kadar uzunluğa ulaşabilir ve 1 metre yükseğe zıplayabilir.

Şanlıurfa’da Sarıkız Örümceği’nin görülmesi, bölgede büyük tedirginlik yarattı.

Bu tehlikeli örümcek türü, özellikle çocuklar ve evcil hayvanlar için büyük bir risk oluşturuyor. Yetkililer, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyararak, Sarıkız Örümceği görüldüğünde derhal yetkililere haber verilmesini tavsiye etti.
 

AdminAdmin