Genel
Giriş Tarihi : 11-06-2024 10:03

Şanlıurfa'da Avukata Adliye İçinde Saldırı

Şanlıurfa Barosu üyesi Avukat Enes Kaya, müdafi olarak bulunduğu bir dava sonrasında Şanlıurfa Adliyesi Baro odasında fiziki saldırıya uğradı. Saldırıda yaralanan Avukat Kaya, darp raporu alarak saldırgandan şikayetçi oldu.

Şanlıurfa'da Avukata Adliye İçinde Saldırı

Şanlıurfa Barosu üyesi Avukat Enes Kaya, müdafi olarak bulunduğu bir dava dosyasının duruşmasının ardından Şanlıurfa Adliyesi Baro odasında fiziki saldırıya uğradı. Olayın ardından Şanlıurfa Barosu, bu menfur saldırıyı kınayarak bir açıklama yaptı.


Açıklamada, Avukat Kaya'nın saldırı sonucu yaralandığı ve yasal haklarını kullanarak şikayetçi olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, adil bir yargılamanın güvencesi olan avukatların, görevlerini yerine getirirken böyle saldırılara maruz kalmaması gerektiği vurgulandı.


Avukatlık Kanunu'nun 57. Maddesi'ne atıfta bulunularak, avukatlara yönelik saldırıların hakimlere karşı işlenen suçlarla aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada şunlar yer aldı:

“Baromuz üyesi meslektaşımız Av. Enes Kaya, müdafi olarak bulunduğu dava dosyasının duruşmasından sonra Şanlıurfa Adliyesi Baro odasında karşı tarafın fiziki saldırısına uğramıştır. Meslektaşımız yüzüne ve vücuduna aldığı darbeler nedeniyle yaralanmış, darp raporu alarak şüpheliden şikâyetçi olmuştur. Yaşanan menfur saldırının hukuki sürecinde Baro başkanımız Av. Abdullah Öncel meslektaşımıza destek vermiştir.

Avukatlık Kanunu 57. Madde hükmü gereğince, “Görev sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında, bu suçların hakimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır.” hususu belirtilmiştir. Adil bir yargılamanın güvencesi olan avukatların yargılama sürecindeki rollerinin öneminin yargıçlar nezdinde kabul görmesi avukatlar için bir haktır. Avukatlar mesleklerini müdahale veya kısıtlamaya maruz bırakılmadan tam bir mesleki dokunulmazlık içinde icra etme hakkına sahiptirler. Avukatların rolünün hem toplum hem de yasama, yürütme ve yargı organları tarafından kabul görmesi avukatlar için bir haktır; zira adaletin tecelli ettirilmesinde ve toplumun hayatının düzenlenmesinde bir araç olarak avukatın rolü elzemdir.

Müşteki meslektaşımızın vekillik görevini icra etmesinden kaynaklı olarak, şüpheliler tarafından saldırıya maruz bırakılması nedeniyle kamu görevi kapsamında yer alan hakim ve savcılara ilişkin hükümler uygulanmak suretiyle nitelikli haller ile birlikte, söz konusu eylem için uygun suç nitelendirilmesinin yapılması gerekirken fail adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Meslektaşımıza yapılan bu saldırı sadece meslektaşımızın şahsına değil aynı zamanda avukatlık mesleğine de yapılmış bir saldırıdır. Avukatlık mesleğine yapılan her saldırı; toplumun hak arama özgürlüğüne ve hukuki güvenlik hakkına karşı yapılmış demektir. Avukatlar takip ettikleri dosyanın tarafı değildir. Bizler hukukun üstünlüğü ve insan haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Kendi hakkını kendi alma gafletinde bulunan, şiddeti kendine hak gören saldırganın eylemini yargının sadece basit bir hakaret, tehdit ve darp girişimi gibi görmemesini, gücü bağımsız, tarafsız ve adil kullanmasını bir kez daha talep ediyor ve Şanlıurfa Barosu olarak meslektaşımız ile her zaman dayanışma içerisinde olacağımızı ve Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağını kamuoyuna saygılarımızla bildiriyoruz.”

AdminAdmin