Genel
Giriş Tarihi : 03-05-2024 11:48

Şanlıurfa'da Alo İhracat Hattı Kuruluyor

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Mehmet Yetim, ihracat ile ilgili düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın endüstriyel imalattan tarımsal ürünlere ve hizmet sektörüne kadar birçok alanda ihracat yapacak ürün çeşitliliğine ev sahipliği yaptığını belirtti.  

Şanlıurfa'da Alo İhracat Hattı Kuruluyor

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Mehmet Yetim, ihracat ile ilgili düzenlenen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Yetim, Şanlıurfa'nın büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, endüstriyel imalattan tarımsal ürünlere ve hizmet sektörüne kadar birçok alanda ihracat yapacak ürün çeşitliliğine ev sahipliği yaptığını ifade etti.

İhracat Bilgilendirme Toplantısı, Ticaret Bakanlığı iş birliği ile ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Programa ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim, ŞUTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, ŞUTSO 17. Meslek Komitesi Üyeleri, Ticaret Bakanlığı İhracatı Geliştirme Uzmanı Asım Çalış ve İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Korhan Akşemsettinoğlu ile birçok sektör temsilcisi katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Mehmet Yetim, Şanlıurfa'nın ihracat potansiyelini açığa çıkarmak ve hak ettiği yere gelmek için ulusal ve uluslararası anlamda birçok çalışma yürüttüklerini vurguladı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Irak Kürdistan Bölgesi'nin Duhok ve Erbil kentlerine yapılan üst düzey ziyaretleri örnek gösteren Yetim, bu ziyaretlerin ihracatın önemine verilen önemi gösterdiğini belirtti.

Başkan Yetim, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "İhracat, hem devletimizin ve hükümetimizin hem de ŞUTSO olarak bizim, en çok üzerinde durduğu konulardan biridir. Özellikle ithalata bağımlı bir ihracat anlayışından kurtulmak için büyük bir çabamız var. Temel amacımız, hem ulusal hem de yerel düzeyde ihracatımızı en üst seviyeye çıkarmaktır. Nitekim, ilimiz Şanlıurfa, ihracat konusunda büyük bir potansiyel barındırmakta, endüstriyel imalattan tarımsal ürünlere ve hizmet sektörüne kadar birçok alanda ihracat yapacak ürün çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bulunduğu jeo-stratejik konum itibarıyla da ihracat yapmaya en elverişli kentlerin başında geliyor. Biz Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, sahip olduğumuz ihracat potansiyelimizi açığa çıkarmak, ihracattaki pay konusunda hak ettiğimiz yere gelmek için ulusal ve uluslar arası anlamda birçok çalışma yürütüyoruz."

Başkan Yetim, konuşmasını "Alo İhracat Hattı" kuracaklarını belirterek sürdürdü: "İhracat, öyle gelişi güzel yapılan bir ticaret çeşidi değildir. İhraç edilecek ürün çeşidinden ihracatın yapılacağı hedef ülkeye, gümrük işlemlerinden kullanılacak ulaşım ve lojistik türüne kadar birçok unsuru ve kademeyi içeren bir süreç olarak işler. Kısaca belirtmek gerekirse, bilgi ve profesyonellik ister. İşte bu noktada, bugün burada düzenlenen bilgilendirme toplantısı gibi eğitim etkinlikleri büyük önem arz etmektedir."

 

AdminAdmin