Kültür
Giriş Tarihi : 22-05-2024 15:12

Şanlıurfa'da 9 Günde 300'Den Fazla Etkinlik

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin ikinci durağı Şanlıurfa olacak. Şehir, 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında konserler, sergiler, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle renklenecek.

Şanlıurfa'da 9 Günde 300'Den Fazla Etkinlik

Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin ikinci durağı Şanlıurfa olacak. Şehir, 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında konserler, sergiler, söyleşiler ve her yaşa uygun etkinliklerle renklenecek. Festival süresince yaklaşık 40 ayrı noktada 300’den fazla etkinlik halkla buluşacak. 12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihinin ilk izlerini taşıyan Şanlıurfa, festival süresince binlerce kişiyi ağırlayacak.

 

FESTİVALİN AÇILIŞI: FOTOMARATON

 

Festival, 25 Mayıs’ta Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi önünde amatör ve profesyonel fotoğrafseverlerin katılacağı Fotomoraton ile başlayacak. Fotoğraf tutkunları, festival süresince Şanlıurfa’nın en güzel fotoğraflarını çekecek.

 

ÜNLÜ İSİMLERİN KONSERLERİ

 

Şehrin dört bir yanında düzenlenecek konserlerde Semicenk, Merve Özbey, Berdan Mardini, Tuğba Yurt, Uğur Işılak, Yavuz Bingöl, Ferhat Göçer, Gökhan Tepe ve Sinan Akçıl sahne alacak. Konserler, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Meydanı, Topçu (Rabia) Meydanı, Mehmet Akif İnan Sahnesi, Harran Üniversitesi Amfi Tiyatrosu ve Açık Hava Tiyatrosu gibi farklı mekanlarda gerçekleşecek.

 

TÜRK SİNEMASININ YILDIZLARI

 

Festivalde Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Serdar Gökhan gibi Türk sinemasının önemli yıldızları söyleşilerle Şanlıurfalılarla buluşacak. Ayrıca, ödüllü yönetmen Derviş Zaim ve müzisyen oyuncu Suzan Kardeş de festivalde yer alacak. Geleceğin sinemacıları ve tiyatrocuları için çeşitli atölyeler düzenlenecek.

 

SERGİLER VE SANAT ETKİNLİKLERİ

 

Refik Anadol'un "Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları" veri heykeli, Şanlıurfa Müzesi Fuaye Alanı’nda sergilenecek. "Atatürk Kültür Yolunda" adlı yapay zekâ destekli eser, Piazza AVM’de sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca, tarihi eser kaçakçılığına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan “Kaçış Yok” sergisi ve Albayrak Hat Koleksiyonu’ndan “Besmele-i Şerif” sergisi de ziyaretçileri bekliyor.

 

FİLİSTİN MÜCADELESİNE SAYGI DURUŞU

 

Filistin davasına vurgu yapan Naci El Ali’nin karikatür sergisi ve “Osmanlı’dan Günümüze Miras: Mescid-i Aksa” sergisi festivalde yer alacak. Şair Nabi Kültür Merkezi’nde “Filistin Mücadelesi-İnsanlığın Evrensel Yıkımı” sergisi ve Filistin direniş sineması üzerine söyleşiler gerçekleştirilecek.

 

GELENEKSEL VE ÇAĞDAŞ SANAT BİR ARADA

 

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde “Yaşayan Mirasın Ustaları” atölyelerinde geleneksel el sanatları çalışmaları sergilenecek. Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi’nin sezon boyunca kapalı gişe sahnelenen oyunları ve performansları da festival kapsamında izlenebilecek.

 

ÇOCUKLAR İÇİN ETKİNLİKLER

 

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Arkeopark’ta çocuklar için “Çocuk Köyü” kurulacak. Ekranlardan tanınan çizgi film karakterlerinin sahne gösterileri, tematik oyun alanları ve çeşitli sanat eğitimlerinin yer aldığı aktiviteler çocuk köylerinde olacak.

 

İNSANLIK TARİHİNİN İZİNDE

 

Festival süresince Göbeklitepe ve diğer arkeolojik alanlarda etkinlikler düzenlenecek. 25 Mayıs’ta “Neolitik İnsanın İzinde 12000 Yıllık Hikaye, Sefertepe’den Karahantepe’ye Taş Tepeler Yürüyüşü” etkinliği gerçekleştirilecek. Bu yürüyüş, Neolitik döneme ait 12 kazı alanından geçerek yeni bir turizm rotası sunacak.


 

AdminAdmin