Genel
Giriş Tarihi : 16-05-2024 12:40

Şanlıurfa da, Sporun derdi ne?

TBESF Basketbol Süper Lig hakemi olan eğitimci Spor Adamı Aydın Yıldırım'dan Yeni Köşe Yazısı: Şanlıurfa da, Sporun derdi ne?

Şanlıurfa da, Sporun derdi ne?

Bölgemizde sportif aktiviteleri destekleyecek kurumların yeterli hedef kitleye ulaşmama ya da sadece göstermelik sporcu sayısını abartma, ekonomik gücün yetersizliği, eğitim seviyesinin düşük olması, sosyal imkânların azlığı, feodal yapının devam etmesi bölgenin başlıca sorunları olarak sıralanabilir. Sanayi, eğitim, sanat, bilinçli turizm gibi faaliyetler ile de bölgenin sportif ve ekonomik değeri daha da arta bilir.


Şanlıurfa da sporcu olmak başarıyı kovalamak ve yıldız olmak neredeyse hayal olmaya başladı. Gençlerin hayallerine ulaşabilmeleri için gerçek anlamda projeler ve olan tesisleri verimli bir şekilde kullanmak gerekir. Sporcu gelişimi sporcunun maç ve antrenman sayısına doğru orantılıdır yani ne kadar maç o kadar deneyim ve tecrübe. Türkiye‘nin en genç nüfuslu şehri Şanlıurfa da sporcular yetişmiyor ve desteklenmiyor, gençler sadece izleyici oluyor. Şanlıurfa'da diğer spor branşları da gündeme taşımak ve ulusal arenada görmek istiyorum, şehrimizin bir basketbol takımı bile yok olanlarda kendi yağında kavrulmaya çalışıyor be destek bekliyor. Bireysel branşlara yeteri kadar destek verilmiyor, yani Urfa spora verilen desteğin ve hey canın diğer branşlar içinde verilmesini gündemde olmasını istiyorum.


     Şanlıurfa’nın Sporsal ve sporcu gelişim konusunda, Antrenör gelişimlerinin neden yeterli düzeyde olmadığını yukarda saydığımız nedenlere bağlayabiliriz. Sportif konusunda sadece futbol olan mantığın, diğer spor branşlarını gölgede bırakmakta bireysel ve takım sporları yeterli değeri alamamaktadır. 


Spor ile büyüyen ve gelişen birçok örnek şehir ismi verebiliriz. Ya da sadece olimpiyat şampiyonu yetiştiren bireysel sporlarda transferler yapan şehir isimleri de sayabiliriz. Bunlar doğru spor siyaseti ile mümkün olan hamleler. Biraz daha düşünmek ve profesyonel olmak, spor alanlarımızı ulusal arenada tanıtmak organizasyon almak gerek ama nerede… 

Eski süper lig hakemi Eğitimci ve spor adamı Aydın Yıldırım.
 

AdminAdmin