Genel
Giriş Tarihi : 24-05-2024 17:02

Mobil Uygulama İle Güvenli Kurbanlık Alımı Mümkün

Bu uygulama, kurbanlık hayvanların küpe numaraları ile aşı ve diğer sağlık bilgilerine ulaşma imkanı sunuyor.

Mobil Uygulama İle Güvenli Kurbanlık Alımı Mümkün

Şanlıurfa'da yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlar, kurbanlık hayvan alımlarında daha bilinçli ve güvenli bir yaklaşım sergiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen "Tarım Cebimde" mobil uygulaması, bu süreçte büyük kolaylık sağlıyor. Uygulama sayesinde, kurbanlık hayvanların küpe numaraları girilerek, hayvanların aşı ve sağlık bilgilerine erişilebiliyor.

 

Kurban Bayramı Hazırlıkları Tamamlandı

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı'nda vatandaşların kurban ibadetini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi için tüm hazırlıklarını tamamladı. Bakanlık, bu kapsamda kurbanlık hayvanların sağlık kontrollerini ve aşı durumlarını kolayca öğrenebilmeleri için "Tarım Cebimde" uygulamasını geliştirdi.

 

Tarım Cebimde" Uygulaması Nasıl Kullanılır?

 

Uygulama, kullanıcı dostu arayüzü ile dikkat çekiyor. Üç basit adımda kurbanlık hayvanların sağlık durumları hakkında bilgi almak mümkün. İlk adım olarak, mobil uygulama mağazalarından "Tarım Cebimde" uygulaması cep telefonuna indiriliyor. Daha sonra "Hayvansal Üretim" ana menüsünden “Küpe Sorgulama" alt menüsü seçiliyor. Son olarak, satın alınmak istenen hayvanın küpe numarası girilerek "Sorgula" butonuna tıklanıyor.

 

3 Adımda Kurbanlık Sorgulama

 

Uygulamanın kullanımı oldukça basit ve etkili. İlk olarak, cep telefonuna indirilen "Tarım Cebimde" uygulamasında “Hayvansal Üretim” ana menüsünden “Küpe Sorgulama” alt menüsü seçiliyor. Ardından büyükbaş veya küçükbaş hayvan seçimi yapıldıktan sonra satın alınmak istenen hayvanın küpe numarası giriliyor ve "Sorgula" butonuna tıklanıyor. Gelen sonuçlarda hayvanın yaşı, türü, ırkı ve aşıları hakkında tüm bilgiler görülebiliyor.

 

Bakan Yumaklı’dan Vatandaşlara Uyarılar

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, vatandaşlara kurbanlık hayvan alırken kurallara uyma konusunda uyarıda bulundu. Bakanlığın Kurban Bayramı için çalışmalarına hız verdiğini ve bayramın son gününe kadar hassasiyetle çalışacaklarını belirten Yumaklı, “Bakanlığımızın ilgili tüm birimleri sahada olacak. Ancak bizim ekiplerimizin olmadığı noktada Tarım Cebimde uygulaması ile vatandaşlarımız satın alacakları hayvanların kontrollerini yapabiliyor. Çok kısa süre içinde hayvanın şeceresi görülebiliyor." dedi.

 

Bakan Yumaklı, vatandaşlara kurbanlık hayvan satın alırken bakanlığın belirlediği kurallara dikkat etmeleri ve uygunsuzluk gördüklerinde de yetkililere bildirmeleri konusunda ricada bulundu. Ayrıca, hayvan pazarlarında da sıkı denetimlerin sürdüğünü ve vatandaşların herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında derhal ilgili birimlere başvurabileceklerini belirtti.

AdminAdmin