Genel
Giriş Tarihi : 23-05-2024 16:19

Milli Savunma Bakanlığından Urfa’da makam aracıyla kaçakçılığa açıklama

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’de görev yapan bir tugay komutanının makam aracıyla insan kaçakçılığı yaptığı haberlerini doğruladı. Şanlıurfa’da yapılan operasyonla ortaya çıkan skandalda, tuğgeneral emekliliğe sevk edildi, koruma personeli ve emir astsubayı tutuklandı.

Milli Savunma Bakanlığından Urfa’da makam aracıyla kaçakçılığa açıklama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'de görev yapan bir tugay komutanının makam aracıyla insan kaçakçılığı yaptığı haberlerini doğruladı. Şanlıurfa’da gerçekleştirilen operasyonla ortaya çıkan skandalda, tugay komutanının emekliliğe sevk edildiği, koruma personeli ve emir astsubayının da tutuklandığı açıklandı.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Şanlıurfa’da makam aracıyla insan kaçakçılığı iddialarına ilişkin konuştu. Askeri kaynaklar, Suriye'de görev yapan bir tugay komutanının makam aracıyla emir astsubayı ve koruma personeli tarafından eylemin gerçekleştirildiğini doğruladı.

 

OLAYA KARIŞAN KİŞİLER TUTUKLANDI

 

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Suriye'de görevli bir tugay komutanının makam aracıyla emir astsubayı ve koruma personeli tarafından eylemin gerçekleştirildiği hususu tarafımızdan tespit edilmiş ve savcılığa bildirilmiştir. Olay hakkında adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Hazırlık soruşturması adli makamlar tarafından gizli olarak yürütülmektedir" denildi.

 

OLAYA KARIŞAN KİŞİLER TUTUKLANDI, SINIRDAN SORUMLU KOMUTANIN GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

 

Tuğamiral Aktürk, "Olaya karışan kişiler tutuklanmışlardır. Sözleşmeli personelin sözleşmeleri feshedilmiş, diğer personel yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Birlik komutanı tuğgeneral emekliliğe sevk edilmiştir. Söz konusu olayda sınır geçiş kapısından sorumlu birlik komutanının görev yeri değiştirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde, binlerce yıllık köklü geleneklerimiz ile milli ve manevi değerlerimizden süzülen kurallara dayanan ve askerliğin temelini oluşturan disiplini sarsan bu tür davranışların kabul edilmesi mümkün değildir ve derhal gereği yapılmıştır. Böyle olayların yeniden yaşanmamasına yönelik her türlü tedbir alınmaktadır. Bu tarz münferit hadiselerin tüm Türk Silahlı Kuvvetlerini töhmet altında bırakacak şekilde değerlendirilmesi, ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde görevlerini kahramanlık ve fedakarlıkla yerine getiren kahraman ordumuza zarar vermekten başka anlam taşımamaktadır" şeklinde konuştu.
 

AdminAdmin