Sağlık
Giriş Tarihi : 11-07-2024 14:10

Kene Isırmalarına Karşı Uyarı

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, havaların ısınmasıyla birlikte kene ısırmalarına karşı uyarılarda bulunarak, riskli alanlarda açık renkli ve kapalı elbiseler giyilmesi gerektiğini belirtti.

Kene Isırmalarına Karşı Uyarı

Türkiye’nin en sıcak illerinden Şanlıurfa’da, kene ısırmalarına karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy önemli uyarılarda bulundu. Aksoy, özellikle bağ, bahçe, orman gibi riskli alanlarda kene ısırmalarının daha yaygın olduğunu belirtti.


Mehmet Aksoy, son yıllarda kene ısırmasıyla insanlara bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı uyarılarda bulundu. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sıcak havaların başlamasıyla birlikte kenelerin daha aktif hale geldiğine dikkat çekti.


Aksoy, bağ, bahçe, tarla ve orman gibi riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler giyinilmesini, pantolon paçalarının çorap içine sokulmasını veya çizme giyilmesini önerdi. Hayvanların üzerindeki kenelere ve hayvanların kan ve idrarına çıplak elle dokunulmaması gerektiğini vurguladı.


Riskli alanlardan döndükten sonra vücudun ve elbiselerin dikkatlice kontrol edilmesi gerektiğini belirten Aksoy, özellikle diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri ve kasıkların kontrol edilmesini tavsiye etti. Vücuda tutunan kenelerin çıplak elle dokunmadan; eldiven, bez ya da poşet ile çıkartılması gerektiğini, çıkarılamayan durumlarda ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını önerdi.
 

AdminAdmin