Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-05-2024 11:16

Evlenecek gençlere faizsiz kredi desteği! Tarih belli oldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş: "15-30 Nisan Arasında Resmi Nikahı Yapılan Çiftlerin Kredi Ödemeleri 21 Mayıs İtibarıyla Başlıyor.

Evlenecek gençlere faizsiz kredi desteği! Tarih belli oldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bugün yayımlanan Resmi Gazete’de açıklamalarda bulundu. Bakan Göktaş, "Resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen çiftlerimizin kredi ödemeleri, 21 Mayıs itibarıyla hesaplarına geçmeye başlayacak" dedi.

Ayrıca, Bakan Göktaş TRT Haber'de yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin aile yapısını korumayı ve güçlendirmeyi önemsediğini vurguladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bugün yayınlanan Resmi Gazete’de ve TRT Haber'de yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin aile yapısını korumayı ve güçlendirmeyi önemsediğini vurguladı. Bakan Göktaş, "Sayın Cumhurbaşkanımız eylül ayındaki Birleşmiş Milletler’de aile yapısına, aileye vurgu yapan dünyadaki tek lider oldu.

Bizler de bu vizyon doğrultusunda aile yapısının ve değerlerinin korunmasına yönelik önemli katıldığımız tüm uluslararası platformlarda bunları dile getiriyoruz" dedi.

Ayrıca, Bakan Göktaş'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Güçlü bir Türkiye'nin, güçlü bir aile yapısıyla mümkün olacağına inanıyoruz.

Aile bizi biz yapan, değerlerimizi evlatlarımıza aktardığımız yegane bir kurumdur.

Özellikle küreselleşme ve dijitalleşmenin hızla yayıldığı bu dönemde ailenin önemi hakikaten çok açıktır.

Çocuklarımız sosyal medyayı çok sık kullanıyor. İşte çocuklarımıza zarar veren, şiddet içerikli, zararlı akım ve alışkanlıklara her platformda etkili mücadelemizi sürdürmemiz gerekiyor.

Aile kurumuna her zamankinden fazla sahip çıkmak zorundayız. Bu aslında hepimizin vazifesi, görevi.

Geçtiğimiz yıl ekim ayında “ailemiz, istikbalimiz” temasıyla 8. Aile Şurası’nı gerçekleştirdik. Şuramızın hazırlık çalışmaları kapsamında 81 ilde geniş kapsamlı bir çalışmayla 15 bin ailemize ulaştık.

Aile’nin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı’nı 15 Mayıs’ta açıklıyoruz. Bu planı 16 bakanlık, sivil toplum kuruluşlarımız, akademisyenlerimiz ve 27 kurumumuzla çok geniş bir katılımla hazırladık.

Bu plan ile ülkemizin dinamik nüfusunu korumak, aile ve evlilik kurumunu güçlendirmeyi de amaçlıyoruz.

Türk Devletler Teşkilatı 1. Sosyal Politika Bakanlar Toplantısı’nda İstanbul’da ev sahipliğimizde gerçekleştirilecek.

Türk Devletler Teşkilatı, her konuda olduğu gibi yine kadın hakları, aile konuları ve sosyal politikalar konusunda hem iş birliklerimizi geliştirmek hem de hassasiyetlerimizi paylaşmak, iyi uygulamalarımızı paylaşmak, aynı zamanda ülkelerimizdeki gelişmeleri birbirimize aktarmak ve istişarede bulunmak üzere önemli buluyoruz.

Aile ve Gençlik Fonu’ nu Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla hayata geçirdik. Bu fonu biz kanunla birlikte hayata geçirdik. Bu fon ile gençlerimize evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz.

Buradan öncelikle bu fonun kurulmasına destek olan bütün milletvekillerimize teşekkür etmek istiyorum.

Bugün itibariyle fona başvuran 8 bin 563 çiftimiz var. Bugüne kadar şartları sağlayan yaklaşık 2 bin 13 gencimize de evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizi verdik.

Resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen çiftlerimizin kredi ödemeleri, 21 Mayıs itibarıyla hesaplarına geçmeye başlayacak.

 

AdminAdmin