Genel
Giriş Tarihi : 04-06-2024 14:35   Güncelleme : 04-06-2024 14:38

El Nino Gidiyor, La Nina Geliyor: Şanlıurfa Serinleyecek

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), küresel sıcaklıkların artmasına neden olan ‘El Nino’ hava olayının sona ereceğini ve yıl sonundan itibaren gezegeni serin tutan ‘La Nina’ hava koşullarının etkili olacağını duyurdu.

El Nino Gidiyor, La Nina Geliyor: Şanlıurfa Serinleyecek

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), yayınladığı raporda, “Küresel sıcaklıkların ve dünya genelinde aşırı hava koşullarının artmasına neden olan ve geçen yıldan bu yana etkili olan El Nino artık sona erme belirtileri gösteriyor” ifadelerine yer verdi. Örgüt, bu yıl temmuz-eylül döneminde ‘La Nina’nın görülme olasılığını yüzde 60 olarak tahmin ediyor.

Raporda, son dokuz yılın kayıtlara geçen en sıcak dönem olduğu ve 2020’den 2023’ün sonuna kadar etkili olan ‘La Nina’nın soğutucu etkisinin de bu durumun önüne geçemediği belirtildi. WMO Genel Sekreter Yardımcısı Ko Barrett, “Haziran 2023’ten bu yana her ay yeni bir sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu” dedi.

Barrett, ‘El Nino’ etkisinin sona ermesinin, ‘uzun vadeli iklim değişikliğinde bir duraklama’ anlamına gelmediğini belirtti. Gezegenin, ısıyı hapseden sera gazları nedeniyle ısınmayı sürdüreceğine dikkat çekti.

Şanlıurfa İçin Ne Anlama Geliyor?

 

Her yıl sıcaklık rekorlarının kırıldığı Şanlıurfa’da La Nina’nın gelişiyle beraber büyük bir rahatlama olması tahmin ediliyor. Kentte 50-60 derece sıcaklıkla boğuşan Şanlıurfalılar için önümüzdeki kış mevsiminden itibaren yıl boyu devam eden serin havaların gelmesi bekleniyor.

 

El Nino ve La Nina Nedir?

 

El Nino, Pasifik Okyanusu’nun sularının, orta ve doğu kısmındaki ekvator bölgesinde alışılmadık derecede ısınmasından kaynaklanıyor. El Nino, bazı yerlerde aşırı kuraklık ve büyük su sıkıntısı yaratırken dünyanın başka yörelerinde aşırı yağışlara ve sellere neden oluyor.

La Nina ise Pasifik Okyanusu’nun ekvatoral bandındaki okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bir sonucu olarak birkaç yılda bir meydana gelen karmaşık bir hava olayıdır. Bir La Nina dönemi boyunca, kış sıcaklıkları Güney’de normalden daha sıcak, Kuzey’de ise normalden daha soğuk olur. La Nina, El Nino’nun aksine, küresel sıcaklıkları düşürücü bir etkiye sahiptir.
 

AdminAdmin