Genel
Giriş Tarihi : 23-05-2024 20:19

e-Devlet Üzerinden Kaza Tespit Tutanakları Hazırlanabilecek

 e-Devlet mobil uygulamasında yeni bir hizmet devreye alındı. Trafik kazalarında tutulan kaza tespit tutanakları artık e-Devlet üzerinden hazırlanabilecek.

e-Devlet Üzerinden Kaza Tespit Tutanakları Hazırlanabilecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışma sonucunda, e-Devlet uygulamasına yeni bir özellik eklendi. Milyonlarca araç sürücüsünü ilgilendiren yeni hizmet, trafik kazalarında tutulan kaza tespit tutanaklarını online hale getiriyor.

 

Yeni Hizmet Devrede

 

e-Devlet mobil uygulamasına eklenen bu yenilik, trafik kazası tutanaklarının dijital olarak oluşturulmasını sağlıyor. Bu sayede sürücüler kağıt tutanağa gerek kalmadan cep telefonları aracılığıyla tutanak oluşturabilecek. Hizmet şimdilik yalnızca iki aracın karıştığı kazaları kapsıyor.

 

İki Aşamalı Kimlik Doğrulama ve Konum Servisi Gerekli

 

Kaza tutanağı hizmetini kullanabilmek için e-Devlet hesabında iki aşamalı kimlik doğrulamanın aktif olması ve hizmetin kullanıldığı anda mobil cihazınızın konum servisinin açık olması gerekiyor.

 

Kaza Tutanağı Hazırlama Süreci

 

Trafik kazasına karışan iki sürücünün, Kaza Tutanağı hizmetine giriş yapması ve tutanak işlemleri butonuna tıklamasıyla işlem başlıyor. Açılan ekranda isteğe bağlı olarak sürücülerden birisi “Yeni Tutanak Oluştur” seçeneğine, diğeri ise “Yeni Tutanağa Dahil Ol” seçeneğine tıklar.

 

Sürücü ve Araç Bilgilerinin Girişleri

 

İki sürücü tarafından da tutanak oluşturmak için gerekli şartlar okunduktan sonra, “Şartları Sağlıyorum” butonu tıklanır. Sürücü bilgileri ve kazaya karışan araçların seçimi yapılır. Seçilen araca ait ruhsat ve sigorta bilgileri görüntülenerek devam edilir. Eğer araç sürücü üzerine kayıtlı değilse “Farklı Araç Ekle” butonuna tıklanır ve araç ruhsat karekodu okutularak ayrıntılar girilir.

 

Kaza Fotoğraflarının Yüklenmesi ve Açıklama Yazılması

 

İki sürücü de kazaya ilişkin fotoğrafları yükleyip, kazaya ilişkin bir açıklama yazar. Araçların ilk darbe aldığı noktayı seçer ve işleme devam edilir. Tutanağa dahil olan sürücünün ekranında otomatik olarak bir karekod oluşur. Tutanağı oluşturan sürücünün ekranında ise karekod okuyucu açılır ve karekod okutularak kaza tutanakları eşleştirilir.

 

Bilgilerin Kontrolü ve Onaylama

 

Gerekli bilgilendirmeler okunur, kaza anı görselleştirilir ve bilgilerin kontrol edilmesinin ardından onayla butonuna tıklanarak işlem tamamlanır.


 

AdminAdmin