Genel
Giriş Tarihi : 08-07-2024 11:11   Güncelleme : 08-07-2024 11:14

Culha Atölyesi, Haliliyeli Kadınlara Yeni İş Kolu Oldu

Haliliye Belediyesi'nin Coğrafi İşaret Belgesi aldığı culhacılık mesleğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan Culha Atölyesi, kadınlara yeni iş kapısı oluyor. Atölyede, kadınlar unutulmaya yüz tutmuş el sanatını yaşatırken kendilerini de geliştiriyor.

Culha Atölyesi, Haliliyeli Kadınlara Yeni İş Kolu Oldu

Haliliye Belediyesi tarafından kurulan Culha Atölyesi, geleneksel culhacılık mesleğini yeniden canlandırmak ve kadınlara yeni iş fırsatları sunmak amacıyla faaliyete geçti. Coğrafi İşaret Belgesi alınan bu el sanatı, Haliliye Belediyesi Geleneksel El Sanatları Merkezinde (GESEM) usta-çırak ilişkisiyle öğretiliyor.

Belediye Başkanı Mehmet Canpolat'ın talimatları doğrultusunda kurulan atölyede, saf ipek, saf yün ve saf pamuk dokuma tezgahlarında işlenerek culha kumaşına dönüştürülüyor. Kadınlar, burada hem kendilerini geliştiriyor hem de unutulmaya yüz tutmuş bir el sanatını yaşatıyor. Atölyede üretilen eserler, sergilenmek üzere hazırlanıyor ve bu sayede culhacılık geniş kitlelere tanıtılıyor.

Haliliye Belediyesi'nin GAP İdaresi ile ortak yürüttüğü proje kapsamında açılan Culha Atölyesi, kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor. Kadınlar, sunulan bu imkanlar sayesinde hem yeni bir meslek öğreniyor hem de ekonomik olarak güçleniyor. Belediye Başkanı Mehmet Canpolat ve Haliliye Belediyesi'ne teşekkürlerini ileten kadınlar, atölyenin kendileri için bir dönüm noktası olduğunu belirtiyor.

Haliliye Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Culha Atölyesi'ne kayıtlar devam ediyor. Bilgi almak isteyen vatandaşlar 444 22 63 numaralı İletişim Merkezi'ni arayarak detaylı bilgi edinebilirler.

AdminAdmin