Genel
Giriş Tarihi : 12-05-2024 17:34   Güncelleme : 12-05-2024 17:42

Bilim İnsanları Açıkladı: En Zeki Çocuklar Hangi Ay'da Doğuyor?

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, çocukların doğdukları ayın, ilerideki başarılarına etkisi olabileceğini ortaya koydu.

Bilim İnsanları Açıkladı: En Zeki Çocuklar Hangi Ay'da Doğuyor?

Doğduğumuz ayın sadece doğum günümüzü ve burcumuzu etkilediği düşünülse de son yapılan araştırmalar, bebeklerin dünyaya geldikleri ayın zeka seviyelerini belirleyici bir faktör olabileceğini öne sürüyor. Bilim insanları tarafından 1 milyonun üzerinde öğrencinin verileri incelenerek yapılan çalışma, en zeki çocukların hangi ayda doğduklarını belirlemeye odaklandı.

6 ile 15 yaş arasındaki çocukların ABD'deki okul performansları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen bu araştırma, oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya koydu. Eylül ayında dünyaya gelen çocukların ders performanslarının diğer aylarda doğanlara göre belirgin şekilde daha yüksek olduğu tespit edildi. Bu çocuklar, ortaokul ve liselerde sadece başarılı olmakla kalmıyor, üniversitelerde de en yüksek dereceleri elde etmekte.

Öte yandan, en başarısız öğrencilerin genellikle Ağustos ayında doğdukları belirlendi. İlk başta oldukça şaşırtıcı gelen bu bulgular, ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından da doğrulandı. ABD'de çocukların 6 yaşında okula başlamasıyla ilgili olanak, yapılan araştırmanın 6 yaş itibarıyla gerçekleştirilmesini açıklıyor.

Ağustos ayında doğan çocukların akademik anlamda en başarısız olduğu bilinen bir gerçek. Ancak, başka bir araştırma, bu çocukların spor alanında önemli başarılar elde ettiğini gösteriyor. Futbol, basketbol ve daha birçok alanda, en parlak yıldızların ağustos doğumlu olduğu tespit edildi.

AdminAdmin