Genel
Giriş Tarihi : 06-07-2024 00:14

Başkan Bucak: "Yurt Projesine Ret Oyu, Siverek'e İhanettir"

Siverek Belediyesi'nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısında, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından önerilen 700 kişilik öğrenci yurdu yapım kararı, Yeniden Refah Partisi üyelerinin ret ve DEM Partili Mustafa Geyik’in çekimser oylarıyla reddedildi.

Başkan Bucak:

Siverek Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı saat 14.00’te Paşa Konağı üst katındaki meclis salonunda yapıldı. Meclis üyelerinin verdiği önergelerin okunmasının ardından gündeme geçildi.

 

Oylama ve Karar


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Siverek ilçesine 700 kişilik öğrenci yurdu yapılması yönündeki kararın gündeme gelmesinin ardından oylamaya geçildi. Oylamada karar, Yeniden Refah Partisi meclis üyeleri ret ve DEM Partili Mustafa Geyik’in çekimser oy kullanmasıyla reddedildi.

 

AK Parti’nin Tepkisi


Gerginliğe neden olan ret kararının ardından Mecliste grubu bulunan AK Parti temsilcileri duruma tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Hasan Suyun söz alarak şunları kaydetti


“Yeniden Refah Partisi meclis üyelerinin ilçemizde üniversite okuyan gençlerimiz için yapılacak olan 700 kişilik öğrenci yurdunun yapılmaması yönünde verdikleri kararı ve Polat ailesinin Bahçelievler mahallemizde yaptırdıkları çok amaçlı taziye evi ve caminin İlçe müftülüğüne devrini reddetmelerini anlamakta zorlanıyoruz açıkçası. Memleket yararına olan bu kararların siyaset üstü olduğuna inanıyoruz.”

 

AK Parti Meclis Üyesi Ekinci’den Sert Tepki


AK Parti meclis üyesi Ayhan Ekinci de karara tepki göstererek, “Siverek İl Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı olduğum dönem de Siverek’te bulunan Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri, Harran Üniversitesi yetkilileri ve dönemin Milletvekili Sayın Mehmet Kasım Gülpınar’ın da büyük emek harcadığı Üniversite öğrencilerinin barınabilecekleri yurdun yapılmasını reddetmek bu şehre ihanet olarak kabul ediyorum. İlçemizde 4 yıllık fakültemiz var ama yurt yok diye ya burayı tercih etmiyor, tercih eden öğrencilerse eğitimini yarıda bırakıp memleketlerine dönüyor. Yeniden Refah Partili meclis üyelerinin verdiği bu kararı vicdanlarına bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Belediye Başkanı Ali Murat Bucak’ın Paylaşımları


Belediye Başkanı Ali Murat Bucak, sosyal medyada yaptığı iki paylaşımda ret kararının detaylarını ve KYK yurdu yapılmasının önemini vurguladı.

 

İlk Paylaşım:


“SİVEREK BELEDİYESİ TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISINDA
YENİDEN REFAH PARTİSİ'NİN REDDETTİĞİ GÜNDEM MADDELERİ
Plan ve Proje Müdürlüğünden gelen Siverek Meslek Yüksekokulu Yerleşkesinde 700 kişilik Öğrenci Yurdu yapılması ile ilgili yapılaşma izni. REDDEDİLDİ
Emlak ve istimlak Müdürlüğünden gelen Belediye'ye tahsis edilen Muskanlı Hacı Cuma POLAT Çok Amaçlı Hizmet (Cami) binasının imam ve müezzin atanması için İlçe Müftülüğüne tahsis edilmesi. REDDEDİLDİ
Kadın Aile Müdürlüğünün görev ve çalışma yönetmeliğinin görüşülmesi. REDDEDİLDİ
Yeniden Refah Partisi'nin Ahlaklı Belediyecilik Anlayışı
Kişisel menaafetleri devreye girince memleket yararına olumlu
ne varsa hepsine ret oyu kullanarak gösterdiler.
Kamuoyu ve Siverek Halkının vicdanına bırakıyoruz.”

İkinci Paylaşım:


“SİVEREK'TE KYK YURDU NEDEN ÖNEMLİ?


Siverek uygulamalı bilimler fakültesi 2016 yılında kuruldu. Önümüzdeki dönem 9. Yıl olacak ve fakülte de sadece 1 bölüm var. Fakülte yönetimi 2017 yılında 2 bölüm daha açtırmak için dosyaları üniversite yönetimine teslim etti. Üniversite senatosu onayı ile YÖK' e bölümlerin açılması için başvuru da bulunuldu ve (sosyal hizmetler ile iş sağlığı ve güvenliği bölümlerinin, Siverek uygulamalı bilimler fakültesi bünyesinde açılmasına izin verildi) YÖK'te üniversite yönetimi de onay verdi. Ama yurt olmadığı için bölümler tekrar kapatıldı. (Öğrenci alımı yapılmadan) Ayrıca yönetim ve bilişim sistemleri bölümü de olduğu gibi reddedildi bunların yanında muhasebe ve finans bankacılık ve sigortacılık bölümleri de öyle ayrıca mevcut uluslararası ticaret ve lojistik bölümün de yüksek lisans ve doktora programları da yurt olmadığı ve fiziki şartların yetersiz oluşu sebebi ile lisans üstü programlar açılamıyor.
Yurt olmayınca YÖK soğuk bakıyor yeni bölüm açılmasına ve bölüme öğrenci ve doktor öğretim üyesi alınmasına izin verilmiyor. Hal böyle olunca da onlarca bölüm açılması gereken fakülte de sadece 1 bölüm çok az öğrenci ve 4 tane hoca anca oluyor. Yurt demek sadece barınma değil, beslenme güvenlik güven demek yurt olmadı mı ulaşım sorunu kira artışları v.b. Toplumsal sorunlar da ortaya çıkıyor.


Nüfusu 5 bin olan ilçeler de, bin üniversite öğrencisi varken koskoca Siverek'te toplasan bin öğrenci yok. Üstelik hem fakülte hem meslek yüksek okulu varken. Siverek uygulamalı bilimler ve Siverek MYO bölümlerine genelde çevre illerde yaşayan yoksul insanların çocukları geliyor. Kiraların durumu malum öğrenciler 1250 burs ile bunla baş edemiyor. Karahan otelini KYK 1+1 yıllığına kiraladı ama kalıcı çözüm değil. Yani yurt demek çok şey demek. Şuan yurt olsa sadece fakülte de 7 veya 8 bölüm olacaktı. Buda 32 sınıf eder en az 40 ile çarpsan 1500 öğrenci ediyordu meslek yüksek okuluna da işin içine katarsan belki de 3000 öğrenci olurdu. KYK ya bağlı yurt olsa öğrenci çeşitliliği artar ve il dışında gelen öğrenci sayısı artardı. Buda ilçenin gelişimine katkı sağlardı. Yani yurt sorunu büyük bir toplumsal sorun. Şu an kampüste ki eski yurt yıkıldı spor bakanlığı tarafından yola yakın bir yerde yapılması planlanmakta.”
 

AdminAdmin