Genel
Giriş Tarihi : 07-05-2024 10:41

Bakan Tekin'den Müjde: 20 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 20 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurdu. Atamalarda KPSS puanı ile mülakat puanı yüzde 50'şer etkili olacak. Başvuruların 20 Mayıs'ta başlayacağı belirtildi.

Bakan Tekin'den Müjde: 20 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, uzun süredir beklenen 20 bin öğretmen atamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, atamalarda KPSS puanının yanı sıra mülakat puanının da belirleyici olacağını belirtti. Atamalar için başvuru sürecinin 20 Mayıs'ta başlayacağını ifade eden Tekin, en fazla atamanın sınıf öğretmenliği branşında yapılacağını açıkladı.

Bakan Tekin'in açıklamalarına göre, atamaların branşlara göre dağılımı şu şekilde olacak:

  • Sınıf öğretmenliği: 3.262 kadro
  • Özel eğitim öğretmenliği: 2.499 kadro
  • Rehberlik öğretmenliği: 1.597 kadro
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği: 1.594 kadro
  • İngilizce öğretmenliği: 968 kadro

Bakan Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, atamaların eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi ve şu ifadeleri kullandı:

Ülkemizin her alanda uluslararası rekabet gücünü artırmak, toplumsal gelişimde devamlılık sağlamak ve evlatlarımızı nitelikli bir eğitimle buluşturmak için insan kaynaklarımızı güçlendirmek istiyoruz. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde ele aldığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile yaptığımız son değerlendirmeler neticesinde 20 bin öğretmen atamasını gerçekleştireceğiz. Eğitim ailemize katılacak tüm meslektaşlarıma şimdiden hayırlı olsun.

AdminAdmin