Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-07-2024 17:48

Akaryakıt, Sigara Ve Alkole ÖTV Zammı Geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte akaryakıt, sigara ve içkide ÖTV artışı gerçekleşti. Otogaz, benzin ve motorin fiyatlarına zam yapılırken, sigara ve içkilerde de vergi oranları arttı.

Akaryakıt, Sigara Ve Alkole ÖTV Zammı Geldi

Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, akaryakıt, sigara ve içkide ÖTV artışı gerçekleşti. TÜİK’in 6 aylık Yurt içi ÜFE’yi yüzde 19,49 olarak açıklamasının ardından, bu oranda artış akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV tutarlarına yansıtıldı.

 

Akaryakıt Fiyatlarına Yansıyan Zamlar

 

NTV'nin haberine göre, otogaz fiyatına 95 kuruş, benzine 2 lira 21 kuruş, motorine ise 2 lira 7 kuruş zam yapıldı. Bu artışlar, bugün itibarıyla pompa fiyatlarına yansıtıldı. Şanlıurfa’da benzinin litresi 46.32 TL’ye, motorinin litresi ise 46.28 TL’ye yükseldi.

 

Sigara ve İçkide Vergi Artışı

 

ÖTV artışıyla birlikte sigaradan alınan maktu vergi tutarı da 4,8 liradan 5,7 liraya yükseldi. Bu artışla birlikte, 1 paket sigaranın maktu vergi tutarında yaklaşık 1 liralık bir artış meydana geldi. Sigara firmalarının bu artışı satış fiyatlarına 5 lira olarak yansıtması bekleniyor.

İçkilerden alınan asgari maktu vergi tutarı da Yurt içi ÜFE oranında artırıldı. Yüzde 45 alkol derecesine sahip 1 litrelik rakıdan alınan ÖTV, 478,13 liradan 571,37 liraya yükseltildi.

 

Şanlıurfa'daki Güncel Fiyatlar

 

ÖTV artışlarının ardından Şanlıurfa'da akaryakıt fiyatları da güncellendi. Benzinin litresi 46.32 TL’ye, motorinin litresi ise 46.28 TL’ye yükseldi. Vatandaşlar, bu artışların bütçelerine olan etkisinden endişe duyuyor.
 

AdminAdmin