Genel
Giriş Tarihi : 20-05-2024 15:57

AK Parti, Tarihinin En Büyük Değişimine Hazırlanıyor

31 Mart yerel seçimlerinde ciddi oy kaybı yaşayan AK Parti, büyük bir değişim sürecine hazırlanıyor. Değişim takvimi Kızılcahamam kampı sonrası başlayacak ve kabine değişikliği kongre öncesi yapılacak.

AK Parti, Tarihinin En Büyük Değişimine Hazırlanıyor

31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerde ciddi oy kaybı yaşayan AK Parti, tarihinin en büyük değişimine hazırlanıyor. Parti kulislerinde, kabine değişikliği için tarih yavaş yavaş netleşiyor. Değişim takviminin Kızılcahamam kampı sonrası başlayacağı kulislere yansıdı.

 

Kızılcahamam Kampı ve Yeni Yol Haritası

 

AK Parti, yeni yol haritasını Kızılcahamam kamp toplantısında belirleyecek. Ekonomim.com’da yer alan habere göre, AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde yaşadığı oy düşüşlerini 81 ilde yaptırdığı kamuoyu araştırmalarıyla rapor haline getirdi. Milletvekilleri ile gruplar halinde gerçekleşen istişare toplantıları tamamlandı. Son istişare Kızılcahamam kampında gerçekleşecek.

 

Kampa Katılım ve Değerlendirmeler


Kampa; eski ve mevcut kabine üyeleri, parti kurucuları, AK Parti’nin tüm kadrolarında MKYK, MYK’da görev yapan eski ve yeni üyeler ile milletvekilleri davet edilecek. Kampta 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları değerlendirilerek, bundan sonra izlenecek yeni yol haritası belirlenecek.

 

Değişim Takvimi


31 Mayıs ile 2 Haziran tarihleri arasında yapılacak Kızılcahamam kampının ardından, gözler parti ve kabinede yapılacak değişime çevrildi. 23 yıllık iktidarında; 7 genel seçim, 4 yerel seçim, 3 cumhurbaşkanlığı seçimi ve 3 referandumu kazanan AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde yaşadığı ciddi oy düşüşünün ardından, tarihinin en büyük değişimini hem kadrolarında hem de politikalarında yapmaya hazırlanıyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Değişim Mesajı


Hükümet ve parti politikalarında, ‘değişim’ mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 31 Mayıs ile 2 Haziran’da yapılacak Kızılcahamam kamp toplantısından sonra değişimin düğmesine basacağı söyleniyor. AK Partili kaynaklara göre; ‘değişim’ takvimi Kızılcahamam kamp sonrası başlayacak.

 

MKYK ve Kongre Süreci


22 Mayıs’ta planlanan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında; sonbaharda yapılması öngörülen 8. Olağan Kongre süreci işletilecek. Kongre sürecini oluşturulacak yeni bir komisyonun yürütmesini de gündemine alan AK Parti, ilk değişimi il başkanlarıyla başlatmayı planlıyor. Kongre çalışmalarının da yeni atanan il ve ilçe başkanlarıyla yürütüleceği dile getiriliyor.

 

Kabine Değişikliği


AK Partili kurmaylar, seçmenin sadece parti kadro ve parti politikalarında değil, hükümet politikalarında da kadrolarında değişim mesajı verdiğine dikkat çekiyorlar. AK Parti kulislerinde; il ve ilçe başkanlarının ardından ikinci değişimin kabine üyeleri arasından yapılacağı dillendiriliyor. Kabine değişikliği kongre öncesi bekleniyor.

 

Sonbahar ve 8. Olağan Kongresi


AK Parti’de asıl değişimin ise sonbaharda planlanan 8. Olağan Kongresi’nden sonra gerçekleşeceği yorumları yapılıyor. Bu değişimin genel merkez ile sınırlı kalmayacağı, TBMM Grubuna da yansıyacağı dile getiriliyor.

AdminAdmin