Asayiş
Giriş Tarihi : 14-06-2024 11:02

19 İlde "SİBERGÖZ-45" Operasyonu: 38 Gözaltı

Şanlıurfa dahil 19 ilde düzenlenen "SİBERGÖZ-45" operasyonlarında, nitelikli dolandırıcılık, çevrimiçi çocuk müstehcenliği ve bilişim sistemine girme suçlarından 38 şüpheli gözaltına alındı.

19 İlde

Şanlıurfa dahil 19 ilde "Nitelikli Dolandırıcılık, Çevrimiçi Çocuk Müstehcenliği ve Bilişim Sistemine Girme" suçlarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 38 şüpheli gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen operasyonların detaylarını paylaştı.

 

19 İlde Eş Zamanlı Operasyonlar

 

Kayseri, İzmir, İstanbul, Adana, Antalya, Afyonkarahisar, Mardin, Gaziantep, Sakarya, Samsun, Bursa, Yozgat, Şanlıurfa, Kırklareli, Ankara, Balıkesir, Kocaeli, Manisa ve Muğla olmak üzere 19 ilde düzenlenen "SİBERGÖZ-45" operasyonlarında, hesaplarında 63 milyon 500 bin TL işlem hacmi bulunan 38 şüpheli yakalandı.

 

Çocuk Koruma Sistemi ile Uluslararası İş Birliği

 

CPS (Çocuk Koruma Sistemi) ve NCMEC (Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi) isimli uluslararası kuruluşlarla yapılan çalışmalar sonucu, çocuklara ait cinsel içerikli fotoğrafları ve videoları bilgisayarlarına depolayan ya da paylaşıma sunarak çevrimiçi müstehcenliği suçunu işlediği tespit edilen 7 şüpheli yakalandı.

 

İçişleri Bakanı Yerlikaya'nın Açıklamaları

 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonların detaylarını sosyal medya hesabından paylaşarak, "Yasa dışı bahis, nitelikli dolandırıcılık, çevrimiçi çocuk müstehcenliği ve bilişim sistemine girme suçlarına yönelik 19 ilde düzenlenen operasyonlarda 38 şüpheli yakalandı. Bu operasyonlar, çocuklarımızın ve toplumumuzun güvenliği için önemli bir adım." ifadelerini kullandı.
 

AdminAdmin